2 mar 2011

Butenko zilustruje wszystko - nawet rozkład jazdy PKP*

Słowo "królewna" pisze przez "u" otwarte. Unika komputera i wszelkich nowinek technicznych. Ilustruje w ten sam sposób od ponad pół wieku. Mimo to jego publikacje mają ponadczasowy, nowoczesny charakter.  *artykuł publikowany w Gazecie Wyborczej 3.03.2011Obszerna wystawa Bohdana Butenki pokazana zostanie od piątku w ramach Poznańskich Spotkań Targowych. Pojawi się Gapiszon, Kwapiszon czy Gucio i Cezar. Dla młodzieży i dorosłych ta wystawa może być sentymentalną podróżą w przeszłość: wspomnieniem dzieciństwa.


- Początki kariery ilustratorskiej miałem trudne - przyznaje Butenko. - Przez wszystkie moje szkolne zeszyty przeciągał się rysunkowy tasiemiec. Wzbudzało to ogromny entuzjazm moich kolegów, lecz wprost przeciwna była reakcja nauczycieli. Dwukrotnie musiałem przepisywać zeszyt. - I tak mi zostało do dziś, że piszę i rysuję niemal równolegle - dodaje artysta.
- Butenko jest mistrzem tego, co wydawcy nazywają architekturą książki - mówi Olcha Sikorska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. - Jego ilustracje w znakomity sposób korespondują z tekstem. W podobnym tonie wypowiada się Butenko: ilustrowanie książki jest dialogiem między autorem a ilustratorem. - A czytelnik się temu przygląda i ocenia Artysta często spotyka się z dziećmi w szkołach i bibliotekach. - Taki bezpośredni kontakt jest sprawdzianem moich propozycji ilustratorskich - mówi. - Dzieci to także nieustające źródło inspiracji. Te najmłodsze mają wspaniałą fantazję, potem wszyscy dokładają wysiłku, żeby wybić im to z głowy. Wyjaśnić, że niebo musi być niebieskie, a trawa zielona

Taką niebanalną fantazję widać we wszystkich pracach Butenki. W swojej "Krulewnie Śnieżce" zmienił scenariusz bajki. Potrafi zilustrować wszystko, nawet książkę telefoniczną. Myślał też o ilustracjach do rozkładu jazdy PKP.

Jego ilustratorska pasja przypieczętowana została dyplomem na warszawskiej ASP w pracowni Jana Szancera. Po dyplomie rozpoczął pracę w Naszej Księgarni, gdzie przez blisko 10 lat był redaktorem artystycznym. Angażował się też społecznie: przez prawie 20 lat był prezesem Fundacji Świat Dziecka. Obecnie jest ambasadorem Torunia w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Butenko jest laureatem licznych nagród w kraju i za granicą. Ostatnią, Nagrodę Specjalną Fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom", otrzymał niespełna miesiąc temu. Na swoim koncie ma wiele wystaw zagranicznych: m.in. Francja, USA, ale też wystawy krajowe: w tym najwięcej w Poznaniu.


skan artykułu